Teknoloji

ChatGPT Kullanan Kötü Amaçlı Yazılımlar Yükselişte!

ChatGPT gibi üretken yapay zeka modelleri heyecan verici olsa da bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Böyle bir risk, kötü amaçlı aktörler tarafından kullanılmalarıdır. Bugün teknoloji devi Meta tarafından yapılan bir açıklama, ChatGPT’nin kaldıraçlı olduğu yönünde. kötü amaçlı yazılımyükselişte olduğunu kanıtladı.

Meta, ChatGPT’nin kötü amaçlı uygulamaları ve tarayıcı uzantılarını indirmek için yem olarak kullanıldığını belirtti. Şirketten bir yönetici bu durumu açıkladı. kripto para birimi dolandırıcılığına benzetilir.

Mart ayından bu yana ChatGPT içerdiğini söyleyen 1000’den fazla kötü niyetli kişi bulundu

Sosyal medya devi geçen Mart ayından beri ortalıkta. 10 kötü amaçlı yazılım ailesi ve 1000’den fazla kötü amaçlı bağlantı bulduğunu söyledi. Ayrıca bu yazılımlar yapay zeka chat bot tabanlıdır. ChatGPT’yi içeren araçlar olarak kullanıcılara sunuldu açıklamaların arasında da yer aldı. Meta’ya göre bazı yazılımların boşa giden belgelerin yanı sıra ChatGPT işlevselliği sağladığı bile görüldü.

Raporla ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan Meta Bilgi Güvenliği Sorumlusu Guy Rosen, bu durumu kripto para birimlerinde gördüğümüz benzer olaylarla karşılaştırdı ve şunları söyledi: ChatGPT yeni kriptodur

Rosen ve diğer Meta yöneticileri, ChatGPT gibi üretken yapay zeka teknolojilerinden kaynaklanan bu prosedürel tehlikelere karşı önlem almaya başladıklarını sözlerine ekledi.

Bu gelişme, AI modellerinin güvenliği hakkındaki tartışmaların ortasında geldi. Daha önce birçok kez ChatGPT olarak lanse edilen ve kullanıcıları kandırmaya çalışan birçok sahte uygulama internette görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu